Decembar je mesec praznika i praznične atmosfere. Šestog decembra je Nikolaustag u Nemačkoj. Kako se on proslavlja i odakle potiče ovaj običaj, možete pročitati u ovom tekstu, kao i odgovore na najčešća pitanja.
Sveti Nikola ili Sant Nikolaus
Pre svega, reč je o istoj osobi. O svetom Nikoli ili nem. Nikolausu kruže mnoge legende. Poznato je da je rođen u četvrtom veku nove ere u Rimskom carstvu u Patari, danas na teritoriji današnje Turske. Po nemačkim izvorima živeo je u manastiru Sion u blizini antičkog grada Mire i boravio u manastiru Sion.
Tamo je služio i pomagao siromašnima. Istorijski zapisi opisuju kako je u zarobljeništvu za vreme progona hrišćana podelio svoje bogato nasledstvo siromašnima.
I među pravoslacima i katolicima sveti Nikola se slavi kao čudotvorac, dobročinitelj i zaštitnik siromašnih. U Srbiji se sveti Nikola slavi 19. Decembra, u Nemačkoj se Nikolaustag obeležava 6. decembra zbog razlike izmedju julijanskog i gregorijanskog kalendara.
Odakle čizma svetog Nikolausa u Nemačkoj – Nikolausstiefel
Na osnovu mnogih legendi koje kruže o Nikolausu nastali su mnogi običaji. U Nemačkoj je najpoznatiji Bescherung ili darivanje koje je nastalo u srednjem veku i bazira se na legendi o devici.
Kako bi pomogao ćerkama siromašnog oca Nikolaus je tri noći za redom stavljao komad zlata u krevet. Tako su devojke imale dovoljno novca za miraz i udaju. Zato se Sv Nikola/Nikolaus često predstavlja sa tri zlatne kugle ili jabuke.
Vremenom je nastao običaj da se napravi brod od papira kako bi Nikolaus u njih stavljao svoje darove, a brodić su zamenile čarape ili čizme koje se danas koriste.
Nikolaustag i deca
Nikolaustag predstavlja jedan od vrhunaca adventa (šta je to Advent možete pročitati ovde). Deca se posebno raduju čizmi (Nikolausstiefel).
Po legendi Nikolaus dolazi preko noći i dariva decu koja su bila dobra preko godine, očistila svoje cipele i okačile ih ispred vrata.
Ranije je Nikolaus, pre svega na nemačkom govornom pordučju, bio u pratnji Krampusa i Knecht Ruprechta. Zastrašujućim izgledom oni su predstavljali figure koje su u srednjem veku plašili decu i učili ih skromnošću i vrednoći.
Danas je lik i delo svetog Nikole u prvom planu. Kazna može da usledi samo ako deca zakasne da pravovremeno zakače svoju obuću na vrata.
Na kraju, bilo da li ga zovemo sveti Nikola ili Sankt Nikolaus i obeležavamo ga 6. Ili 19. Decembra, on predstavlja praznik posvećen dobročinstvu i poklanjanju. I tako treba da ostane.